top of page

ВРЪЧВАНЕ НА НАГРАДИТЕ ЗА КРИМИНАЛЕН РАЗКАЗ ЗА 2017 г.

На 28 декември 2017 г., Клубът на писателите криминалисти "Саламандър" връчи наградите от конкурса за криминален разказ. Бяха присъдени две втори и една трета награда. Светлана Николова с първия си опит в черния жанр, носещ заглавието"Кобра", и Димитър Тодоров с разказа "Хитрец", отлежаващ в компютъра му от известно време, си поделиха второто място. Третата награда бе определена за "Стъпка" на юриста Владимир Георгиев. Журито в състав проф. Петър Велчев , Филип Атанасов и Милко Петров откроиха тези автори измежду тридесет други, които представиха свои творби в конкурса. Председателят Бойко Беленски разказа за дейността на клуб "Саламандър" през настоящата година, като отличи силното издание на криминалния уикенд през септември, както и многото нови книги, написани през 2017 г. от членове на клуба. Бяха приети нови членове, а накрая Дядо Коледа и Снежанка почерпиха с новогодишен сладкиш с късмети. 

КРИМИНАЛНИТЕ ПИЛЦИ ПРЕЗ 2017-А

Кънчо Кожухаров

 

Някои от членовете на клуб „Саламандър“ издадоха нови книги през 2017 година.

 

Почитателите на Весела Люцканова могат да се запознат с нейната книга „Животът е другаде“. Това е „роман за обратите в живота, за порасналите ни деца, които сами избират пътя си, за срива от първата любов, която може да те изпепели, за откриването на истинската, която да те извиси, за предателствата и незаменимите приятелства.

 

„Спартак, гладиаторът“ от Павлина Павлова „разкрива тайни страници от нашата история. Ако докато го четете, почувствате вълнение и гордост, вероятно в кръвта ви има наследство и от славните ни прадеди като тракиеца Спартак. В криминалния жанр е втората ѝ книга – „Татуировките на смъртта“, а „Късчета любов – 33 неизпратени писма“ е поредната ѝ изява в любовния жанр.

 

Божидара Цекова издаде „Паяжина от тайни“ –по-скоро роман-загадка, отколкото криминален роман. Отново, както и в другите си книги, писателката е инкрустирала в текста истински диамантчета,отразяващи действителността от неочаквани ъгли.

 

Ако имаше награда за изненада на годината, вероятно щеше да отиде в ръцете на Людмил Георгиев.„Криминалистите“ е създадена въз основа на действителен случай в България, като са променени имената на част от героите. Книгата е предназначена за любителите на „чистата“ криминалистика, които обичат да анализират и разплитат сложни случаи на основата на факти, знания и интуиция. В съвсем професионален аспект авторът се изявява и като редактор на „Терминологичен справочник за почеркови експертизи“ на Детелина Георгиева.

 

Бойко Беленски продължава своята поредица от исторически романи с „Цар Калоян“. Художествената разработка на ключови герои от нашето минало е запазена марка на писателя. За наша радост едно друго негово историческо произведение – „Стефан Стамболов: воля за държава“ – е обект на критичната монография “Стефан Стамболов: един образ – две творчески визии“на Лалка Павлова.

 

Чист образец на класическото криминале е романът„Лошо момче“ от Андрея Илиев. В него писателят за пореден път забърква взривна смес от страсти, престъпения и изкривени съдби. Пътищата на отнелия вече два живота примерен гражданин и на едно лошо момче се кръстосват...“

 

Деси Шейтанова и Тео Буковски издадоха психотрилъра „9,8 по скалата на болката“. „Книгата разказва за силата на болката, която руши до основи, а от руините се раждат нови кошмари.“ 

Новият криминален роман на Татяна Костова "Опасна същност" е изцяло в класическите традиции на Агата Кристи. Интригуваща завръзка, неочаквана развръзка едва на финала. Образите са плътни, взети от живота, трудно бихте открили кой от тях е с опасна същност. Действието се развива в наши дни, белязани от проблеми на времето ни. Прецизен диалог, изчистен стил, богат език и завладяващо въображение. Започнете ли да четете, няма да можете да спрете преди да сте погълнали и последната страница!

На 30 септември и 1 октомври 2017 г. в литературен клуб „Перото“ при НДК български криминални писатели, обединени в клуб „Саламандър“, се срещнаха с почитателите на „черния жанр”.

 

Авторите, които смело „натискат копчетата на живота и смъртта“, участваха в интригуващи дискусии, свързани с остросюжетната литература, представиха пред многобройната читателска аудитория истинска крими лаборатория, коментираха измеренията на страха в жанра на психологическия трилър и горещата тема за отвличанията, пресъздадени в литературата. Публиката прояви огромен интерес в разговорите с писателите Бойко Беленски, Весела Люцканова, Боряна Дукова, Павлина Павлова, Кънчо Кожухаров, Андрея Илиев, Тео Буковски, Мариана Кирова и др. Темата за жените в „черния жанр” беше посветена на голямата писателка Донка Петрунова. В дебата за българския криминален жанр се включиха автори на криминални творби, издатели, журналисти и литературни критици. Гост на събитието беше поетът Захари Иванов – председател на Асоциацията на софийските писатели. Специален поздрав беше изпратен и от председателя на СБП – Боян Ангелов.

 

За гостите беше подготвена видео загадка, в чието разкриване участваха присъстващите зрители.

 

През втория ден в събитието се включиха и творци от жанра на хорър-фантастиката, членове на клуб „Лазарус“.

 

За малките и юношите имаше работилница „Как да разкрием престъпника?“.

 

Крими уикендът приключи в неделя вечерта – на 1 октомври, с прожекция на филма „Контражур“ на режисьора Вал Тодоров.

Криминален уикенд 2017

Среща с клуба на писателите-криминалисти – Саламандър в Академия на МВР

На 17.05.2017 г. се проведе двучасова среща на преподавателите доц. д-р Марин Станчев, ст. преп. д-р Тодор Тодоров, ст. преп. д-р Петко Петров, ст. преп. Людмила Кехайова и ст. техн. сътрудници Живко Симов и Димитър Димитров от катедра СПТ към факултет „Полиция“ при Академия на МВР с клуба на писателите-криминалисти – Саламандър, правоприемник на Българската секция към международната асоциация на писателите-криминалисти (АIЕР). На срещата писателите-криминалисти се запознаха с тактико-техническите данни, взаимодействието на частите и механизмите на огнестрелните оръжия в МВР, както и прилагането на различни техники за стрелба, използвани във високорискови ситуации с правонарушители.

Unknown Track - Unknown Artist
00:0000:00
bottom of page